У Берлині на Бродівщині відбулася урочиста академія «Пам’ятаймо Героїв!»

 

23 жовтня 2016 року в народному домі села Берлин Бродівського району відбулося вшанування полеглих за волю України в рамках акції «Пам’ятаймо героїв!». Цю акцію започаткували на Бродівщині осередки ВО «Свобода» та Об’єднання українок «Яворина» до 25-ої річниці Незалежності України. У заходах взяли участь заступник Голови ВО «Свобода» Олег Панькевич, голова ГО ВОУ «Яворина» Ірина Сех.

На початку зібрання його учасники делегували місцевих школярів покласти квіти до пам’ятника Небесній сотні.

Виступаючи перед громадою, Олег Панькевич наголосив, наскільки важливо зберігати національну пам’ять та історію свого народу. «Земля, яка пам’ятає про полеглих героїв, народжує нових героїв – таких, як ті, що зараз боронять незалежність України на Сході. Коли ми готували до нашої акції плакат, то використали архівне фото воїнів УПА і сучасну світлину з хлопцями-учасниками російсько-української війни. Одного з цих героїчних юнаків уже нема серед живих. Це Мирослав Мисла – 24-річний історик, націоналіст, мужній воїн, який із перших днів війни пішов добровольцем на передову й віддав своє життя за Україну. Якщо ми будемо пам’ятати про них, пишатися ними, то ніхто не зможе переписати нашу історію чи принизити національну гідність», – зазначив Олег Панькевич.

Ірина Сех закликала громаду Берлина підтримувати українських воїнів та їхні родини. «Війна приносить руйнування, смерті, каліцтва. Залишаються сироти, вдови, самотні старенькі батьки, які віддали державі найдорожче – своїх синів. Наш обов’язок – подбати про них. Півтора року тому ми створили Об’єднання українок «Яворина», щоб спрямувати зусилля жінок на підтримку воїнів та їхніх сімей, активно працювати для перемоги. Закликаю вас приєднуватися, бо роботи дуже багато», – зазначила Ірина Сех.

Вона подарувала для бібліотеки Берлинського народного дому патріотичну літературу, зокрема книги зв’язкової УПА Ольги Ільків. Завідувачка бібліотеки Галина Дідик та завідувачка народного дому Наталія Мокрицька щиро подякували за подарунок та за свято, яке організатори влаштували у селі.

На зібранні виступили історики, краєзнавці, які розповіли про життя і чин повстанців, націоналістів, які боролися на цих теренах. За словами директора Бродівського історико-краєзнавчого музею Василя Стрільчука, 90 жителів села Берлин були членами ОУН, 40 молодих чоловіків воювали в лавах УПА. Один із найяскравіших представників національно-визвольної боротьби ХХ століття родом із Берлина – особистий охоронець командувача УПА Романа Шухевича Михайло Заєць «Зенко».

Як розповів історик Василь Штокало, за активну політичну діяльність «Зенко» був ув’язнений польською владою в Березі Картузькій (1937–1939 роки). 1942 року вивезений до Німеччини. Михайло Заєць – один із двох постійних охоронців Романа Шухевича, керівник охоронної боївки командувача УПА.  У 1951–1952 роках перебував в одній із кур’єрських груп головного командира УПА Василя Кука. У грудні 1952 року було розпочато чекістську військову операцію проти цієї групи, а 3 грудня Михайло Заєць і його товариш Василь Кузів («Орач») загинули в бою з пошуковою групою МГБ.

На заході на запрошення організаторів були присутні родичі Михайла Зайця. Також історик Василь Штокало зачитав вітання громаді Берлина від побратимів та родини героїчного повстанця, зокрема від бойового побратима «Зенка» Василя Новоринського, який зараз мешкає в прифронтовому Краматорську на Донеччині, та від Лариси Шевченко з дому Хименко, племінниці Михайла Зайця із Черкас.

Ведучими заходу були Юля Ліпкевич та Соломія Дутчак. У концертній програмі взяли участь народні артисти України Остап Стахів та Степан Степан, заслужений артист України Степан Тарасович, солістка оперної студії Тетяна Пащак, заслужений артист Петро Рачинський, а також місцеві аматорські художні колективи і виконавці. Із пісенним номером виступив Мар’ян Жила,  читала поезію Оля Флорянська. Ніна Голіновська та Роман Лозовий виступили з танцювальною композицією «Повстанське танго», музику до якого написала в 40-их роках націоналістка Марта Пашківська на слова Ольги Ільків. Зі сцени звучали пісні у виконанні чоловічого квартету у складі Івана Фігуна, Степана Максиміва, Петра Тимкевича, Василя Яремчука під керівництвом Степана Мандзюка.

Активістки місцевого осередку Об’єднання українок «Яворина» в межах заходу провели благодійний ярмарок на підтримку родин учасників російсько-української війни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.