Ірина Сех взяла участь у вшануванні жертв окупацій у Гуті Пеняцькій

24 лютого 2018 року на території колишнього села Гута Пеняцька Бродівського району з ініціативи місцевої громади відбулося вшанування пам’яті жертв окупаційних режимів – нацистського, радянського та польського. У заходах взяли участь голова Всеукраїнського об’єднання українок «Яворина» Ірина Сех, яворинки Наталія Сервило, Наталія Козак, голова Голубицької сільської ради Любов Крутяк.

Панахида за загиблими відбулась біля символічної могили та хреста. У заходах взяли участь жителі сіл Голубиця та Жарків, священики, громадські активісти.

«Сьогодні ми вшановуємо пам’ять усіх жорстоко замучених окупаційною владою на початку сорокових років минулого століття в околицях села Гута Пеняцька. Серед них – директор Ясенівської школи Іван Ваврів та його дружина Софія, священик Мартин Болюта, родина Сікаторських та багато інших. Окупанти знищували передусім цвіт нації – найбільш освічених, свідомих українців. Вдячна кожному, хто сьогодні  приєднався до вшанування їхньої пам’яті», – зазначила Ірина Сех.

Як відомо, 2005 року на місці, де колись було село Гута Пеняцька, відбулось відкриття реконструйованого пам’ятника, на якому вказано, що в селі були закатовані понад тисяча поляків. Польська сторона публічно звинуватила у вбивстві мешканців села дивізію “Галичина” та учасників українського визвольного руху. До сьогодні жодних досліджень, розкопок в тій місцевості не проводилося, немає підтверджень про кількість загиблих ті їх національність. Усі відомі документи свідчать про численні порушення чинного законодавства з боку органів влади України, причетних до встановлення надмогильного пам’ятника мешканцям Гути Пеняцької.

У 2009 році поблизу було встановлено пам’ятник українським жертвам окупаційних режимів.

Також у 2010 році неподалік від польського монументу свободівці встановили інформаційний стенд, у якому двома мовами ‒ українською та англійською ‒ повідомлялося про те, що насправді сталося 1944 року в Гуті Пеняцькій.

“У період Другої світової війни село Гута Пеняцька було одним з найбільших центрів базування польських бойовиків та більшовицьких диверсійних з’єднань на Галичині, які спільно тероризували навколишні українські села. 28 лютого 1944 року німецька окупаційна влада провела військову операцію з ліквідації польсько-більшовицького загону. Село зазнало руйнування. На початку 80-х років радянсько-польська пропаганда поширила неправдиву версію про знищення села дивізією СС “Галичина” та вояками ОУН-УПА. Ця версія активно поширюється і сьогодні у Республіці Польща з метою дискредитації українського національно-визвольного руху та приховування злочинів окупаційної політики Польщі на західноукраїнських землях. Питання кількості мирних жертв ‒ поляків та українців, які проживали у Гуті Пеняцькій, є невивченим. На місці встановленого пам’ятника немає захоронень ‒ пам’ятник встановлено в 2005 році незаконно», – було зазначено на стенді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.