«Яворина» застерігає: неконтрольоване завезення сміття загрожує екологічним лихом

Голова Об’єднання українок «Яворина» Ірина Сех та представники ще кількох громадських організацій заявляють про загрозу від збільшення сміття на Бродівському полігоні ТПВ, що на Львівщині. Вони оприлюднили звернення, під яким також підписалися ГО «Громада та ініціатива», «Екологічний захист громади», «Бродівська ініціатива».

У зверненні йдеться:

«Над Бродами нависла загроза, пов’язана із завезенням додаткового сміття на полігон ТПВ. Напевно, міська влада, яка розглядає можливість ввезення до Бродів сміття, не усвідомлює усієї небезпеки від можливого рішення. А громаді, як завжди, не дали ні часу, ні можливості вивчити ситуацію та сказати своє слово.

Ми не маємо права мовчати. Майже 10 років громадськість, експерти, науковці били в усі дзвони, щоб застерегти від катастрофи в Грибовичах. Сотні звернень, запитів, виїздів, громадські слухання, рішення сесій…  На жаль, їх не почули.

Зараз ще маємо шанс не допустити других Грибовичів у Бродах. Чому б’ємо на сполох? Як відомо, Бродівське звалище розташоване дуже близько до житлових кварталів – до густонаселеного мікрорайону “Білі казарми” приблизно 1км, 1,5 км – до с. Дітківці та 500м – до міського водозабору (III санітарна зона).

Дослідження міського сміття в Україні показали, що воно містить велику кількість органіки, її розкладання та гниття призведе до утворення інфільтраційного продукту, що просочується в ґрунт та водоносні потоки, з яких постачається питна вода. Атмосферні опади, відсутність гідротехнічних споруд відводу атмосферних опадів призведе до утворення інфільтраційних ставків (що і було однією з найбільших проблем в Грибовичах),  забруднення ґрунту, рослинного покрову, атмосферного повітря і відповідно вод. Відсутність дегазації, розклад відходів органічного походження призведе до утворення звалищного газу, а це викличе пожежі, загазованість, яка може бути причиною отруєння тварин і людей. Лише офіційні результати досліджень інфільтрату в Грибовичах показали значне перевищення гранично допустимої концентрації хлорид-іонів, амонію, фосфатів, заліза, нікелю, міді, кадмію, цинку. Результати аналізів свідчать про небезпеку для довкілля і здоров’я людей. Перевищення вмісту амонію може загрожувати серйозними захворюваннями для людей, зокрема хронічним ацетозом та змінами в тканинах. Фосфати дуже небезпечні для людини, їх заборонено використовувати в багатьох країнах світу. Усі ці небезпечні сполуки отруюють повітря, яким ми дихаємо, й можуть потрапити в питну воду, і тоді наслідки можуть бути катастрофічними.

Свого часу науковці Львівського медичного університету повідомили, що в жителів Грибович і довколишніх сіл захворюваність на рак перевищує середні по області показники, підвищені показники вад розвитку та генетичних захворювань у дітей…

Громада має право вимагати, аби перш ніж ухвалювати таке важливе рішення, міська влада провела публічне обговорення із залученням фахівців. Окрім того, необхідно отримати результати обстеження Бродівського полігону ТВП. Ймовірно, що результатом такого дослідження буде висновок, що завозити більші обсяги сміття неприпустимо.

Сьогодні ще не пізно попередити лихо”.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.